Argubitka je, když žáci debatují

Třída 9. B se 13. ledna zúčastnila pilotního projektu České debatní společnosti, která se v příštím školním roce chystá spustit zbrusu novou debatní soutěž „Argubitka“. Její smysl spočívá v učení se argumentaci, kritickému vnímání informací a veřejnému vystupování.

Během dopoledne lektoři České debatní společnosti (ČDS) naučili děti základy argumentace i pravidla Argubitky. Tu ČDS přivezla z Indie, kde pod originálním názvem Verbattle (verbal battle) sbírá úspěchy již více než deset let. Název velmi přesně vystihuje děj. Jde o argumentační bitvu. Jak to ve skutečnosti vypadá? Nebojte, žádné zbraně! Nástrojem jsou argumenty. Na scéně jsou tři dvoučlenné týmy, které měly před tím krátký čas připravit se na zadaná kontroverzní tvrzení. Do Děčína lektoři přivezli témata: Soutěže krásy jsou škodlivé, Homer Simpson je vzorem ideálního muže a Doping ve sportu by měl být povolen.

Před začátkem si týmy vylosují, zda téma budou obhajovat, či vyvracet. Jediné, co je v jejich „boji“ – řečnění omezuje, je čas. A ten byl i v případě deváťáků z Pěšiny tím nejsilnějším soupeřem. Kdo někdy zkoušel veřejně hovořit, tím spíše argumentovat, dozajista také přišel na to, že jedna minuta není příliš prostoru. V tom však spočívá jedna z největších výhod Argubitky.

Tento debatní formát oproti jiným vyniká svižností a zábavností pro publikum i účastníky samotné. Má spád a náboj a organizátoři si jej pochvalují také proto, že oproti jiným debatním soutěžím lze Argubitku uspořádat s výrazně nižšími náklady. Přínosy výuky argumentace a komunikačních dovedností obecně pak vnímají i učitelé a vedení škol, kteří si stále častěji lektory České debatní společnosti do výuky sami zvou. I přes několikaletou zkušenost s podobnými aktivitami však lektory velmi překvapilo a zároveň potěšilo, jak moc talentovaní žáci se v 9. B ZŠ Na Pěšině sešli.

Česká debatní společnost je nezisková organizace, která se věnuje především vzdělávání mládeže ve schopnostech vyjadřování, argumentace a kritického myšlení. Vede k aktivnímu občanství a zájmu o společenské dění, tedy k dovednostem a hodnotám, v nichž by školství v ČR rádo vzdělávalo, ale praxe za tímto přáním někdy zaostává. Debata je formalizovaná (tj. svázaná pravidly) forma diskuze týmů nad kontroverzním tvrzením. V ČR i ve světě existuje několik různých debatních formátů.

Klára Ligurská

Organizace začátku školního roku 2019/2020

Pondělí 2. 9. – 1. školní den:

Úterý 3. 9.:
Žáci 1. ročníku: 8:00 — 9:40
Žáci 2. — 5. ročníku: 8:00 — 11:40
Žáci 6. — 9. ročníku: 8:00 — 11:40 (budou končit během 4. vyučovací hodiny)

V pondělí 2. 9. a v úterý 3. 9. vydává jídelna obědy 11:20 — 12:30

Středa 4. 9. — pátek 6. 9.:
vyučování podle rozvrhu
bez odpoledního vyučování