Základní informace

Projekt „Inkluze do škol“ (reg.č. CZ.02.3.61/0.0/0.0/15_007/0000215) je financován prostřednictvím Strukturálních fondů EU, Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání. www.inkluzedecin.cz

Inkluze do škol

Základní informace:
Termín realizace: 01. 09. 2016 – 30. 06. 2019
Celkové náklady na projekt: 32 038 227, 20 Kč
Partneři projektu: Magistrát města Děčín, všechny základní školy zřizované městem Děčín, Člověk v tísni o.p.s.
Poskytovatel dotace: Strukturální fondy Evropské unie – Evropský sociální fond, Ministerstvo mládeže a tělovýchovy České republiky

Popis projektu:
Projekt Inkluze do škol síťuje všechny základní školy zřizované městem Děčín. Cílem projektu je zvýšit proinkluzivitu všech zapojených škol a pomoci se školám vyrovnat s novou situací, kterou pro ně připravila změna školského zákona. Projekt má za úkol snížit školní neúspěšnost dětí na základních školách napříč městem Děčín. Nastavit na všech školách ve městě systém, jak pracovat s dětmi, které mohou být ohrožené školním neúspěchem.
V rámci projektu vznikají na všech základních školách, které jsou partnerem projektu, školní poradenská pracoviště. Ta zahrnují kromě výchovného poradce a školního metodika prevence
(tyto pozice již školy mají) i školního psychologa a koordinátora inkluze. Každá škola ještě zaměstná dva školní asistenty, kteří budou pomáhat především pedagogům v 1. ročnících.
Všechny školy zároveň dostanou i metodickou podporu v rámci školení pedagogických pracovníků, kterou pro projekt bude zajišťovat organizace Člověk v tísni. Školnímu poradenskému pracovišti bude v projektu rovněž věnována velká péče a metodické vedení prostřednictvím odborného garanta a metodika experta, kteří budou s jednotlivými pracovišti v kontaktu a jejich činnost koordinovat.

Klíčové aktivity projektu:
Podpora školních pracovišť – vznik pozic školní psycholog a koordinátor inkluze, vznik školního poradenského pracoviště (ŠPP), tzv. inkluzivního týmu, na každé škole. Inkluzivní tým se bude skládat z pozic školní psycholog, koordinátor inkluze, metodik prevence a výchovný poradce.

Podpora prostřednictvím školních asistentů – navýšení počtu školních asistentů na jednotlivých školách. Tito asistenti budou primárně určeni pro podporu prvních a druhých tříd, aby proinkluzivní změna vzdělávání byla započata hned na začátku vzdělávání dítěte. V rámci projektu budou na každou školu přijati dva školní asistenti.

Ověřené metody podporující inkluzivní vzdělávání formou dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků – po dobu dvou let budou probíhat školní pedagogických pracovníků. Tato školení povede organizace Člověk v tísni, která má se zaváděním proinkluzivních metod ve vzdělávání bohaté zkušenosti.

Podpora pedagogů při zavádění a rozvoji inkluzivního vzdělávání přímo v prostředí školy – tuto podporu zajistí nově vzniklá školní poradenská pracoviště na jednotlivých školách, tzv. inkluzivní týmy a metodické vedení odborného garanta a metodika experta.

Sdílení odborných zkušeností, pozorování a vyvozování dobré praxe s prvky odborného provázení – odborné provázení budou po dobu tří let zajišťovat dva metodici. (odborný garant a metodik expert). V rámci této aktivity budou také podporovány nové tematické platformy či setkávání vedoucích pracovníků, aby docházelo ke sdílení zkušeností a předávání dobré praxe.